Home : Stiri

Stiri din viata Bisericii Catolice din Romania si din lume in general si Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica, in special. Articole si stiri din presa romaneasca si straina care abordeaza subiecte religioase. Alte informatii religioase.

Apr 04, 2012
Doi din cei patru coordonatori ai Septuagintei, traducerea pe care am initiat-o la Colegiul Noua Europa, sunt catolici: excelentele ebraizante si clasiciste Francisca Baltaceanu si Monica Brosteanu....
Apr 20, 2010
In ultima vreme s-a aprins o dezbatere sustinuta referitoare la necesitatea orelor de religie, cu care am intrat in contact pe blogul lui Dan Voiculescu si la care consider ca am o anumita datorie mor...
Oct 06, 2009
Esafodajul vietii reliogioase romanesti este scena unui nou conflict inter-confesional intre Biserica Ortodoxa Romana si Biserica Romana Unita cu Roma, Greco-Catolica. In ultima vreme, intre aceste do...
Aug 01, 2008
De ce mi-am mutat rubrica de scrieri-vorbiri-in-semipustiu „pe site”? Asa cum nota un prieten, la un moment dat: pentru ca m-am saturat de scos virgule, paragrafe, cratime si semne de exclamatie din t...
Jul 28, 2008
Prima parte a articolului de fata poate fi citita la: "Ereziile" catolice revizitate de un istoric crestin ortodox (1): Filioque. Imaculata conceptiune Alta „erezie” denuntata de ortodocsi ca un cap...
Jul 20, 2008
Cateva chestiuni generale Unitatea Bisericii lui Cristos este un dat care nu poate fi contestat de nimeni, cu atat mai putin de actualele scrasniri legionaro-haiducesti din cadrul BOR. Din punct de v...
Jul 09, 2008
dedic acest text prietenilor din Sinodul BOR,care stiu ca-mi citesc pamfletele „beletristice”cu angelica bunadispozitie, in loc de somnifer Minunat, cum de altfel ma asteptam! Sinodul BOR a decis, pe...
Jul 08, 2008
Cand Lucian Blaga vorbea despre retragerea romanilor din istorie, nu avea in vedere si versiunea retragerii lor in istorie. Oricine arunca o privire asupra comportamentelor noastre publice nu poate de...
Jul 05, 2008
Nimic nu-ti taie mai iute pofta de a comunica decat suficienta partenerului. Acum cinsprezece ani aveam impresia ca in Romania nu numai ca se puteau spune o seama se lucruri normale, inteligente, nece...
Jun 30, 2008
Cateva zile ne mai despart de sedinta Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, care, candva, in 8 sau in 9 iulie, va ajunge la punctul 17 al ordinei de zi si va lua in discutie "Cazul Corneanu". ...
Jun 27, 2008
1) Ce-a produs BOR in ultimii douazeci de ani, de cand se bucura de libertatea daruita pe tava de jertfa catorva sute de tineri nevinovati? Pe plan religios, carturaresc, etic, artistic? Bilantul...
Jun 20, 2008
 In Vietile sfintilor, pe 22 iulie, despre Maria Magdalena se spun urmatoarele lucruri: "Fiind bantuita de patimi si de duhuri necurate, ea ducea o viata de desfrau si ticalosie. Auzind insa de H...
Jun 05, 2008
Cum se rasstie, tot ce e de bun simt socheaza in Romania dodoloata, prin urmare si impartasirea mitropolitului Banatului impreuna cu greco-catolicii. De douazeci de ani, treaba sectei ortodoxisto-se...
Jun 04, 2008
MIRCEA MIHAIES: "A fost suficient ca Nicolae sa dea inca un semn al deschiderii fata de alte culte, pentru ca aranjorii din Sinod si cateii din jurul sutanelor sa sara de noua stanjeni." Un tiribombi...
Mar 10, 2008
In vreme ce actorii politici sunt in continuare macinati de luptele cu miza mica inspirate de Palatele Cotroceni si Victoria, Sfantul Sinod al BOR a luat decizii cruciale cu privire la amestecul ierar...
Aug 13, 2002
Un articol, in mai multe privinte surprinzator, semnat in ultimul numar al revistei “Familia” de prestigiosul critic literar Ion Simut, ma obliga sa revin, cu citeva remarci. Intr-un context in care t...
Jun 14, 2002
Zilele trecute patriarhul ecumenic Bartolomeu a fost oaspetele oraselor italiene Ravenna si Venetia. Ambele orase datoreaza mult culturii bizantine si in general orientale, fiind o sinteza de arta occ...
1
Versetul Zilei
Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea si portile iadului nu o vor birui. Si tie iti voi da cheile imparatiei cerurilor, si orice vei lega pe pamant legat va fi legat si in ceruri, si orice vei dezlega pe pamant dezlegat va fi si in ceruri. (Mt. 16, 18-19)
Abonament:
Stiri aleatorii
09.06.2013 Vicepresedintele PDL Ioan Olte...
Deputatul si vicepresedintele PDL Ioan Oltean a avut o noua conferinta de presa in care si-a apara... citeste »

15.06.2013 Comunicat al Episcopiei Ortodo...
In urma dialogului dintre Comisia mixta ortodoxa - greco-catolica, Episcopia Ortodoxa Romana a Oradi... citeste »

M E M O R A N D U M
catre Statul Roman
al credinciosilor
greco-catolici
din Romania
si din intreaga lume

8086651